Welcome to Clip from Spiral logo

Interactive video lesson plan for: Unit Rate Word Problems-Middle School Math-

Activity overview:

Geometry Teachers Never Spend Time Trying to Find Materials for Your Lessons Again!

Join Our Geometry Teacher Community Today!

http://geometrycoach.com/Geometry-Lesson-Plans/?pa=MOOMOOMATH
Middle School Math-Learn how to solve unit rate word problems

Transcript
Welcome to MooMooMath where we upload a new Math video everyday
In this video I would like to talk about unit rate.
Lets first go over we solve for unit rate
Step 1. Set up a proportion equal to one unit. For example:
If 8 oranges cost 40 cents, what is the cost of 1 orange?
After the proportion is set up cross multiply
Step 3. Solve for x.
Therefore,one orange equals 5 cents
Lets look at some more examples
The first example we have,
If 24 pounds of pumpkin seeds cost $18, how much does 1 pound of pumpkin seed cost?
First lets set up a proportion. 18 dollars equals 24 pounds
I will write dollars out.
I next set the fraction to one and place the same units as the original fraction.
We have 1 pound and our x will be the cost
Notice we have dollars and dollars and pounds and pounds
The next step involves cross multiplying
I end up with 24x = 18
I next isolate the x by dividing by 24
The 24's cancel out and x equals .75
What does this tell us?
Plug the x into the fraction and .75 dollars equals 1 pound.
Therefore, 1 pound of pumpkin seeds equals 1 pound
If 4 shirts at the bargain rack costs 24.24, how much does 1 shirt cost?
Again, set up a proportion.
24.24 is how much 4 shirts cost, and remember with a proportion I need the same units on the top and bottom.
The shirts match up and 1 shirt equals x dollars.
Next I cross multiply
We have 4 x equals 24.24
x will equal to 24.24 divided by 4 which equals 6.06
We can rewrite that as 1 shirt equals 6.06
Finally I have one more.
If a car travels 168 miles in 4 hours, how far does the car travel in one hour?
Place 168 which is how far it travels.
It takes 4 hours.
Set a proportion with miles on top and hours on the botom of the fraction.
Cross multiply to find the unit rate
I have 1 hour here so x will be miles
When I cross multiply I get 4x = 168
Solve for x by dividing both sides by four
x = 42, and I can rewrite that as 1 hour equals 42 miles which tells us is that the car will travel 42 miles in 1 hour.
Hope this helps with unit rate word problems.
MooMooMath uploads a new Math video everyday

At MooMooMath we provide helpful Math and Geometry videos to help you figure out how to solve Math problems or review old Math concepts you may need to refresh. If you’re a Math student or teacher, we'd love to have you subscribe and join us!

* Subscribe
http://bit.ly/1d8EvIu

Let’s connect
MooMooMath
http://www.moomoomath.com/
* Google+
https://plus.google.com/u/0/+MooMooMath
* Pinterest
https://www.pinterest.com/moomoomath/
Twitter
https://twitter.com/MooMooMath

-~-~~-~~~-~~-~-
Please watch: "Study Skills Teacher's Secret Guide to your Best Grades"
https://www.youtube.com/watch?v=f3bsg8gaSbw
-~-~~-~~~-~~-~-

Tagged under: unit rate,middle school math,proportions,6th grade math,rate,unit,ratios,ratio problems,unit rate problems,compare ratios,percentages,math,algebra

Clip makes it super easy to turn any public video into a formative assessment activity in your classroom.

Add multiple choice quizzes, questions and browse hundreds of approved, video lesson ideas for Clip

Make YouTube one of your teaching aids - Works perfectly with lesson micro-teaching plans

Play this activity

1. Students enter a simple code

2. You play the video

3. The students comment

4. You review and reflect

* Whiteboard required for teacher-paced activities

Share on:

Share Unit Rate Word Problems-Middle School Math- on Google+ Share Unit Rate Word Problems-Middle School Math- on Twitter Share Unit Rate Word Problems-Middle School Math- on Facebook Pin Unit Rate Word Problems-Middle School Math- Email Unit Rate Word Problems-Middle School Math-

Ready to see what else Spiral logo can do?

With four apps, each designed around existing classroom activities, Spiral gives you the power to do formative assessment with anything you teach.

Quickfire

Carry out a quickfire formative assessment to see what the whole class is thinking

Discuss

Create interactive presentations to spark creativity in class

Team Up

Student teams can create and share collaborative presentations from linked devices

Clip

Turn any public video into a live chat with questions and quizzes

1000s of teachers use Spiral to deliver awesome, engaging activities that capture students' understanding during lessons.

Now it's your turn Sign up

Spiral Reviews by Teachers and Digital Learning Coaches

Spiral
Review of Spiral by teacher: Kathryn Laster @kklaster

Tried out the canvas response option on @SpiralEducation & it's so awesome! Add text or drawings AND annotate an image! #R10tech

Spiral
Review of Spiral by teacher: Room 220 Math Stars @3rdgradeBCE

Using @SpiralEducation in class for math review. Student approved! Thumbs up! Thanks.

Spiral
Review of Spiral by teacher: Miss Ord @ordmiss

Absolutely amazing collaboration from year 10 today. 100% engagement and constant smiles from all #lovetsla #spiral

Spiral
Review of Spiral by teacher: Adam J. Stryker @strykerstennis

Students show better Interpersonal Writing skills than Speaking via @SpiralEducation Great #data #langchat folks!

Spiral
Review of Spiral by teacher: Dr Ayla Göl @iladylayla

A good tool for supporting active #learning.

Spiral
Review of Spiral by teacher: Brett Erenberg @BrettErenberg

The Team Up app is unlike anything I have ever seen. You left NOTHING out! So impressed!

Get the Clip Chrome Extension & Create Video Lessons in Seconds

Add Clip to Chrome