Welcome to Clip from Spiral logo

Interactive video lesson plan for: Why truffles can cost $2,500 per pound

Activity overview:

Truffles are the most expensive fungi you can eat.

Truffles are the fruiting body of an ectomycorrhizal fungus and the one of most expensive things you can eat. Italian white truffles are renowned for their pungent smell and earthy taste. In general, truffles play by their own rules. Truffle sniffing dogs are needed to find the fungus. And cultivation has been difficult with black truffles and hasn't happened at all with white truffles. It's a journey filled with hunting, counterfeiting, and occasional night time heists to get truffles from the ground to being shaved over your pizza.

Video by Gina Barton

Subscribe to our channel! http://goo.gl/0bsAjO

Vox.com is a news website that helps you cut through the noise and understand what's really driving the events in the headlines. Check out http://www.vox.com to get up to speed on everything from Kurdistan to the Kim Kardashian app.

Check out our full video catalog: http://goo.gl/IZONyE
Follow Vox on Twitter: http://goo.gl/XFrZ5H
Or on Facebook: http://goo.gl/U2g06o

Tagged under: vox,news,food,truffles,white truffle,black truffle,perigord,france,italy,fraud,counterfeit,heist,pig,dog,truffle hunting,orchard,spores,fungi,fungus,mushroom,expensive food,eating,tuber,summer truffle,cultivate,burgundy truffle,europe,countryside,ectomycorrhizal,harvest,truffle flavor,regalis,asiatic truffle,chinese truffle,truffle oil,dithiapentane,fake truffle oil,Tuber magnatum,Tuber aestivum,Tuber melanosporum

Find more lesson plans like this:

Average Cost Vs. Total Cost: Making Production Decisions in the Short-Run

Clip makes it super easy to turn any public video into a formative assessment activity in your classroom.

Add multiple choice quizzes, questions and browse hundreds of approved, video lesson ideas for Clip

Make YouTube one of your teaching aids - Works perfectly with lesson micro-teaching plans

Play this activity

1. Students enter a simple code

2. You play the video

3. The students comment

4. You review and reflect

* Whiteboard required for teacher-paced activities

Share on:

Share Why truffles can cost $2,500 per pound on Google+ Share Why truffles can cost $2,500 per pound on Twitter Share Why truffles can cost $2,500 per pound on Facebook Pin Why truffles can cost $2,500 per pound Email Why truffles can cost $2,500 per pound

Ready to see what else Spiral logo can do?

With four apps, each designed around existing classroom activities, Spiral gives you the power to do formative assessment with anything you teach.

Quickfire

Carry out a quickfire formative assessment to see what the whole class is thinking

Discuss

Create interactive presentations to spark creativity in class

Team Up

Student teams can create and share collaborative presentations from linked devices

Clip

Turn any public video into a live chat with questions and quizzes

1000s of teachers use Spiral to deliver awesome, engaging activities that capture students' understanding during lessons.

Now it's your turn Sign up

Spiral Reviews by Teachers and Digital Learning Coaches

Spiral
Review of Spiral by teacher: Kathryn Laster @kklaster

Tried out the canvas response option on @SpiralEducation & it's so awesome! Add text or drawings AND annotate an image! #R10tech

Spiral
Review of Spiral by teacher: Room 220 Math Stars @3rdgradeBCE

Using @SpiralEducation in class for math review. Student approved! Thumbs up! Thanks.

Spiral
Review of Spiral by teacher: Miss Ord @ordmiss

Absolutely amazing collaboration from year 10 today. 100% engagement and constant smiles from all #lovetsla #spiral

Spiral
Review of Spiral by teacher: Adam J. Stryker @strykerstennis

Students show better Interpersonal Writing skills than Speaking via @SpiralEducation Great #data #langchat folks!

Spiral
Review of Spiral by teacher: Dr Ayla Göl @iladylayla

A good tool for supporting active #learning.

Spiral
Review of Spiral by teacher: Brett Erenberg @BrettErenberg

The Team Up app is unlike anything I have ever seen. You left NOTHING out! So impressed!

Get the Clip Chrome Extension & Create Video Lessons in Seconds

Add Clip to Chrome